پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی چیست پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش‌فشان آذرین است که از فوران آتش‌فشان به وجود می‌آید. زمانی که آتش‌فشان منفجر می شود خاکستر و مواد مذاب آن بر روی کوهپایه ها روان می شوند وبا سرد شدن این مواد مذاب سنگ‌ها که آتش‌فشانی از جمله پوکه معدنی شکل می‌گیرد.انواع پوکه معدنی می‌تواند از نظر رنگ اندازه متفاوت باشد.

پوکه معدنی در کجاها یافته می شود

پوکه معدنی چیست

مانند تمام سنگ های آذرین بیرون زده، پوکه اغلب در نزدیکی مکان های آتشفشان فعال یافت می شود. به عنوان مثال،شهرستان قروه و تبریز، کاملاً در این نوع خاص از سنگ گدازه پوشیده شده بود. بیشترین سهم پوکه اغلب از فعالیت های آتشفشانی زیر پوسته اقیانوسی تشکیل می شود. مقادیر انبوهی از سنگ‌های آتشفشانی روشن به اقیانوس رها می‌شوند و باعث می‌شوند که نوعی جزیره شناور تشکیل شود که معمولاً به آن رافت پامیس می‌گویند

خصوصیات پوکه معدنی 

پوکه معدنی چیست

انواع پوکه معدنی چیست می تواند دارای رنگ‌بندی بسیار متفاوتی باشد که به رنگ سفید زرد یا قهوه‌ای هستند علت تغییر رنگ آن‌ها گدازه‌ای است که این سنگ‌ها از آن به وجود آمدند.

حفره موجود در انواع پوکه معدنی نیز براساس محلی که گدازه سرد شده است می تواند گرد،کشیده، لوله‌ای باشد. نکته دیگر بلورهای کوچک موجود در انواع پوکه معدنی است که با چشم نمی‌توان آن را دید و به دلیل تخلل بسیار بالا که دارای چگالی این نوع سنگ‌ها نیز کاملاً کم است.

برای مشاهده انواع پوکه معدنی کلیک کنید.

کاربرد پوکه معدنی چیست 

پوکه‌ معدنی چیست ، پوکه معدنی معمولاً یک نوع سنگ منحصربه‌فرد هستند که به‌علت چگالی کم و وزن سبک کاربرد بسیار منعطفی در تمامی صنایع دارند.مهم‌ترین کاربرد پوکه‌های صنعتی ساخت‌وساز ساختمان است و از انواع پوکه معدنی برای شیب بندی زیرسازی و استحکام ساختمان‌ها استفاده می‌شود. معمولاً پوکه به دلیل تخلل زیادی که در ساخت بلوک‌های سیمانی و بتنی دارد کاربرد بالایی داشته و استحکام آن‌ها رو افزایش می دهد.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی 

 

یکی از کاربردهایی که پوکه های معدنی دارند به عنوان زیر لایه خاک در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوکه ها معمولاً با خاک

گیاه مخلوط شده تا رطوبت را درون خاک نگه داشته و از خشک شدن تدریجی گیاه جلوگیری کند. خاصیت متخلخل بودن آن باعث شده که گردش آب و گاز در خاک در بالاترین سطح ممکن انجام شود و گیاه راحت‌تر به مواد مغذی مورد نیاز خود دستیابی پیدا کند.

کاربرد پوکه معدنی در مصارف پزشکی 

کاربرد پوکه معدنی چیست حدوداً دوهزار سال است که در صنایع دارویی از انواع پوکه معدنی استفاده می شود. زیرا این نوع سنگ‌ها می‌تواند برای درمان انواع سرگیجه حالت تهوع بی‌خوابی و اختلال اضطرابی مفید واقع شوند و زخم‌های روی پوست را راحت‌تر درمان می کند.

کاربرد انواع پوکه معدنی در مراقبت‌های بهداشتی سرقت از این پوکه‌های معدنی به عنوان لایه برداری پوست در کرم‌های اسکراب استفاده زیادی می شود همین طور بسیاری از ماسک‌های خاص از سنگ آتش‌فشان یا همان پوکه معدنی درست شده که باعث درخشندگی پوست و از بین رفتن لایه‌های مرده پوست خواهد شد

بعضی از شامپوهای مخصوص موهای چرب از این پوکه های معدنی تولید شدند که باعث درخشندگی مو و سالم نگه داشتن آن می شود .معمولاً در سالن‌های زیبایی بر این مراحل پدیکور و سگ‌هایی که برای از بین بردن پوست خشک و اضافی پاشنه و پین استفاده می شود.

دندان‌پزشکی 

یکی از کاربردهای انواع سنگ معدنی دندان‌پزشکی و سایید دن خفیف غیر واکنشی است معمولاً در بعضی از خمیردندان‌های سفیدکننده و محصولات جلا دهنده دندان این سنگ‌های معدنی را مخلوط کرده تا بتوانند عملکرد سفیدی دندان را افزایش دهند. سنت این کار بیش از ۴ هزار سال قدمت داشته و مصریان باستان ابتدا از این ماده برای سفیدی دندان‌ها خود استفاده می‌کردند.

کاهش اثرات بمب

یکی از کاربردهای انواع پوکه معدنی کاهش انفجار از طریق امواج شد با سرعت بالا است که با استفاده از این سنگ‌های معدنی می توان در محاصره بمب‌ها برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از انفجارهای تصادفی خسارات را به حداقل رساند.

فرق اسکوریا با پوکه معدنی چیست؟

پوکه و اسکوریا گاهی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما منشأ بسیار متفاوتی دارند. پوکه نوعی گدازه کف آلود و تزریق شده با گاز است که از منافذ آتشفشانی خارج می شود.

 

بعد از سرد شدن و سفت شدن ظاهر و حالت کف آلود خود را حفظ می کند. پوکه اغلب به اندازه کافی سبک است که روی آب شناور باشد. پوکه معمولاً خاکستری، خاکستری روشن یا به رنگ گاومیش است و ظاهری حبابی مانند اسفنج دارد. درست در شمال دریاچه کراتر، یک آتشفشان اخیراً فعال در اورگان، میدان سنگ پا بزرگی وجود دارد.

 

اسکوریا به عنوان یک لایه رسی زیر زمینی که بر بستر زغال سنگ پوشانده شده است، منشأ می گیرد. بستر زغال سنگ توسط رعد و برق یا وسایل دیگری که در آن بستر زغال سنگ از سطح خارج می شود مشتعل می شود. آتش در زیر زمین از طریق بستر زغال سنگ منتشر می شود. زغال سنگ به دلیل مقدار کم اکسیژن موجود در لایه زغال سنگ زیرزمینی به کندی می سوزد، اما بسیار داغ می سوزد.

 

لایه سفالی پوشاننده پخته می شود، درست مانند آجرهای سفالی که در کوره پخته می شوند. این فرآیند گرم کردن خاک رس را به اسکوری تبدیل می کند. اسکوریا اغلب به رنگ قرمز آجری است اما می تواند سیاه، خاکستری یا گاومیش نیز باشد. اغلب سخت و جامد است و مانند آجر شکسته به نظر می رسد، اما بسته به مقدار گازها و بخار خارج شده از زغال سنگ می تواند ظاهری حباب دار نیز داشته باشد. در جاهایی که اسکوریا رایج است، مانند وایومینگ شرقی، آن را استخراج می کنند، خرد می کنند و برای سطوح جاده ها و مواد پرکننده استفاده می کنند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button