کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی وپرورش گل(1401)

درباره پوکه می توان گفت که در حالت کلی پوکه به دو صورت پوکه معدنی و پوکه صنعتی به بازار عرضه می‌شود. پوکه معدنی انواع مختلف دارد و کاربردهای فراوان در ساختمان سازی و کشاورزی ایفا می کند. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای پوکه در بخش کشاورزی برای رشد گیاهان است. در این بحث قصد داریم تا کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی بخصوص گل کاری و استفاده از آن در پای گلدان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

مراحل استفاده از پوکه در پای گلدان و کشاورزی

پوکه معدنی در کشاورزی

برای استفاده پوکه در کشاورزی نیاز به انجام کارها و مراحل اصولی است به این صورت که در ابتدا باید ۲ برابر حجم نهال را گودال حفر کنیم. اگر می‌خواهیم از پوکه پای گلدان استفاده کنیم از یک گلدان که ۲ برابر حجم نهال است باید استفاده شود.

بعد از اینکه مرحله بالا انجام شد حال نهال را بصورت عمودی در گودال یا گلدان می گذاریم، بعد از گذاشتن نهال دوباره باید شروع به پر کردن گودال و یا گلدان باپوکه کنیم در حین پر کردن سعی شود کار به آرامب انجام شود تا از ایجاد گردو خاک پوکه و نشستن آن بر روی شاخ و برگ گل جلوگیری شود،

بعد از پر کردن کامل گلدان یا گودال نیاز به آبیاری گیاه یا گل داریم این نکته هم قابل توجه است که با توجه به نفوذ سریع آب در پوکه به میزان آبیاری داخل گلدان یا گودال توجه شود تا از یک حد حجم بالاتر نباشد.لازم به ذکر است که به یاد داشته باشیم در پر کردن گلدان یا گودال نباید فقط از پوکه استفاده شود. قبل از مصرف لازم است که حتماً پوکه را با مقداری خاک مخلوط و سپس در کنار نهال بریزیم.

چرا باید خاک را با پوکه برای ریختن پای گلدان مخلوط کنیم؟

پوکه معدنی در کشاورزی

این امر موجب می‌شود که املاح معدنی موجود در پوکه در مخلوط باخاک از پوکه جدا شده و به گیاه برسند و سرعت رشد گیاه را تا حد قابل توجهی بالا ببرد. لازم به ذکر است که پوکه سرعت رشد گیاه را بالا می برد و درباره مسئله اقتصادی هم موجب کاهش هزینه نیز می شود.

 

وقتی پوکه برای خاک کشاورزی و یا خاک پای گلدان مورد استفاده قرار گیرد،سرعت تبخیر آب کاهش می یابد و همین مسئله موجب جذب تدریجی آب در پای گل و گیاه می شود و تا حدودی هم در مصرف آب صرفه جویی می شود که همین امر هم خارج از لطف نیست. بلکه با مخلوط کردن خاک و پوکه، گیاه به مدت طولانی‌تری در گلدان خواهد ماند. در نتیجه هزینه آبیاری کاهش یافته و گیاه سریع‌تر به ثمر می‌نشیند.

مزایای پوکه پای گلدان نسبت به خاک خالص بدون پوکه

وجود تخلخل بالا در پوکه پای گلدان موجب برتری و بالا بردن کارایی استفاده از پوکه نسبت به خاک معمولی شده است. وجود مواد معدنی که طی سالها در پوکه معدنی ذخیره و ایجاد شده است.

 

موجب شده تا محیط گلدان ضد عفونی شود و از وجود حشرات مضر برای گل و گیاه در داخل گودال یا گلدان هم جلوگیری شود. پوکه معدنی از متراکم شدن خاک جلوگیری می‌کند و از هدر رفتن بیهوده آب هم جلوگیری می کند و باعث می‌شود تا آب مدت طولانی‌تری در گلدان باقی بماند و به مرور و به آرامی جذب شود.

 

پوکه معدنی دارای مقاومت بالایی است و این هم بدلیل نوع سنگ و نحوه بوجود آمدن در دماهای بالا می باشد پس می توان گفت که پوکه معدنی به دلیل مقاومت بالایی که دارد می‌تواند مدت زیادی در خاک باقی بماند.

پوکه معدنی بعد از مدتی بر اثر آبیاری حاصل خیز تر می‌شود و املاح و معدنی موجود در بافت هایش را رها کرده و به خاک و آب می دهد. ولی خاک پس از مدتی حاصل خیزی خود را از دست می‌دهد و به اصطلاح می گویند خاک ضعیف شده یا خاک مرده است.

وزن کم پوکه معدنی در کشاورزی

باعث شده که از آن برای پوکه پای گلدان در مصارف خانگی و گلخانه ای استفاده شود و جابجایی گل و گلدان توسط افراد با راحتی بیشتری انجام شود.  به دلیل اینکه پوکه ها در محیط های طبیعی و در دما و فشارهای بالا، تشکیل می شوند، سازگاری آن ها با محصولات کشاورزی و گل و گیاه بسیار عالی است.

 

گیاهانی که تنها با خاک رشد می‌کنند به دلیل ریز بودن ذرات خاک و حالت چسبندگی به اصطلاح گل شدن بعد از آبیاری بعد از مدتی به دلیل نرسیدن اکسیژن پژمرده خواهند شد ولی پوکه به دلیل اینکه سطح آن حبابی شکل است و اکسیژن را  به راحتی به ریشه گیاه می‌رساند از کمبود اکسیزن و نرسیدن آن به ریشه گیاه به طور جدی جلوگیری می کند. برای قلمه زنی یک گل یا یک گیاه حتماً باید از خاکی استفاده شود که دارای تخلخل فراوانی باشد تا قلمه پوسیده نشود و اکسیژن مورد نیاز به ریشه برسد.

به همین دلیل توصیه می شود که استفاده از پوکه در پای گلدان با توجه به موارد گفته شده و پایین بودن هزینه  فراموش نشود تا هم گیاه پرورش یافته زودتر رشد کند و هم موجب شادی و نشاط بیشتر برای محیط پیرامون باشد. استفاده از ماسه در پای گلدان موجب آفت و بیماری برای گیاه می‌شود. ولی پوکه بیماری و آفت را از گیاه دور می‌کند به طوری که می توان گفت آفت و حشرات حتی مورچه ها از پوکه گریزان هستند و ترکیب آن با خاک گلدان باعث عدم وجود آفت برای گل و گیاه می شود که همین امر هم خارج از لطف نیست.

آیا پوکه معدنی برای گیاهان مناسب است؟

بهترین خاک برای گیاهان هیمن پوکه خودمون است چون استفاده از پومیس قروه  می تواند ضریب جذب گیاه را افزایش دهد.

تقویت و رشد گیاه با استفاده از پوکه معدنی برای گلدان زیاد می شود و می توان گیاهان بهتر و با کیفیت تری را تولید کرد.

شاخ و برگ گیاهان و تولیدات با استفاده از پوکه معدنی بلند تر می شوند باعث مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و فاسد شدن باشد.

از کجا می تونم پوکه معدنی مخصوص گلدان تهیه کنم؟

برای خرید پوکه مخصوص گلدان می توانید با شماره ۰۹۱۸۶۸۴۵۱۵۵ تماس بگیرین تا شمارا در خرید انواع پومیس راهنمایی کنند.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button